Genom leken lär vi och i leken har vi roligt. Kreativitet och fantasi stimuleras, ena stunden är du brandman och jag en tiger, nästa stund har vi ett helt zoo med mjuka djur (som alla måste ha mat, nu genast!)
Hos milly & molly hittar du leksaker som stimulerar fantasin, men också leksaker som låter barnen prova på andra roller eller lära sig saker. Viktigast av allt är att leksakerna ska vara inbjudande att leka med.
Rättvisa och miljö är två faktorer som påverkar vilka leksaker som får ingå i sortimentet. Alla leksaker är inte rättvisemärkta eller ekologiska, men alla är utvalda för att de är hållbara. Leksaker som tål att lekas med i flera år och av flera barn är ett bättre val för vår miljö.
Bland leksakerna hittar du många saker i trä; ett naturmaterial ger en helt annan känsla än plastleksaker. Här finns också dockor och mjuka djur av hög kvalitet.